Home » Sprzedaż spółek » Aktualizacja danych w KRS

Aktualizacja danych w KRS

aktualizacja-danych-w-krsWszystkie podmioty gospodarcze, które podlegają obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym zobowiązane są dokonywać aktualizacji danych firmy, które zostały podane w momencie rejestracji podmiotu. Bardzo często jednak jednostki, które prowadzą działalność zapominają o tej czynności i widnieją w rejestrze z niekompletnymi i nieaktualnymi danymi. Dokonują aktualizacji tych danych, które są obligatoryjne jak na przykład zmiana wielkości kapitału zakładowego, pomijając inne. Z zaniedbywania obowiązku zamiany danych w KRS mogą wyniknąć pewne komplikacje.

W przypadku kiedy spółka nie zmieni swojego adresu siedziby urzędowe zawiadomienie może nie dotrzeć w terminie a nawet może dojść do sytuacji, że wspólnicy spółki nie będą mieć żadnej informacji o toczącym się postępowaniu. Kolejny problem może pojawić się kiedy nie zostaną zmienione dane personalne zarządu. Organ zarządzający spółką wybierany jest najczęściej na okres 1 roku ( chyba, że umowa spółka zawiera inne postanowienia ), zmiana członków zarządu powinna zostać ujawniona w KRS bo zgodnie z Kodeksem Cywilnym czynność prawna, która zawierana jest w imieniu spółki przez osobę nieuprawnioną do jej reprezentacji jest nieważna. Mogą pojawić się nie potrzebne wątpliwości co do skuteczności zawiązania umowy z członkiem zarządu, który nie widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Często też podmioty gospodarcze sięgają po informacje, które zawarte są w różnych rejestrach między innymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, uzyskują niestety błędne informacje wynikające z braku aktualizacji danych przez działające spółki i inne podmioty. KRS powinien być rzetelnym źródłem informacji a nigdy taki nie będzie jeśli jednostki gospodarcze będą zapominać o obowiązku zgłoszeń zmian w KRS.

One Response so far.

1. Kaśka napisał(a):

Interesujący post. Zapisałam blog w ulubionych. Teraz będę tu wpadać częściej.