Home » Zakładanie spółek » Czy łatwo w Polsce założyć spółkę?

Czy łatwo w Polsce założyć spółkę?


rejestracja-spolki-zo-oOpublikowany został raport Banku Światowego, w którym zaprezentowano 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w tych krajach działalności gospodarczej przez prywatne firmy.

Polska znalazła się na 85 miejscu jeśli chodzi o łatwość w zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod uwagę wzięto takie czynniki jak:

  • czas potrzebny do założenia spółki,
  • ilość procedur związanych z procesem rejestracji spółki,
  • koszt rejestracji spółki.

W Polsce przedsiębiorcy na założenie spółki z o.o. średnio potrzebują 30 dni, w innych krajach średnia ta kształtuje się na poziomie 9 dni. Widać jednak poprawę jeśli chodzi o zakładanie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. w naszym kraju. Lepsze wyniki osiąga także Polska w zakresie rejestrowania nieruchomości oraz wprowadzeniu ułatwień eksportowych.

Mimo utrudnień na jakie trafiają przedsiębiorcy rejestrujący spółkę z o.o. jest ona najczęściej wybieraną formą prawną. Możliwa jest rejestracja spółki on-line za pomocą systemu jaki udostępniony został przez Ministerstwo Sprawiedliwości ( więcej o Rejestracji spółki z o.o. on-line ).

Wprowadzone ulepszenia plasują Polskę na coraz lepszych miejscach w różnych rankingach, jednak nadal bardzo daleko Nam do czołówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *