Home » Zakładanie spółek » Dokumentacja firmowa

Dokumentacja firmowa

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby dokumentacje swojego przedsiębiorstwa przechowywać nie tylko w odpowiedni sposób, ale również przez odpowiedni czas. W tym poście przedstawimy Państwu przez jaki czas powinny być w przedsiębiorstwie przechowywane poszczególne dokumenty.

Najważniejsze jest to, aby dokumenty księgowe w czasie ich przechowywania były zabezpieczone nie tylko przed zniszczeniem, ale również przed osobami niepowołanymi, które mogłyby dokumenty te wykorzystać w nieodpowiedni sposób. Główny nacisk kładziony jest na to, aby nie miał miejsca wyciek danych osobowych pracowników, które znajdują się w aktach pracowniczych.
Firmowe dokumenty mogą być przechowywane bezpośrednio w firmie lub przechowywanie ich można zlecić profesjonalnym i odpowiednio przygotowanym archiwom. Mimo wszystko nie każdy może prowadzić tego typu archiwum, ponieważ wymaga to dokonania wpisu w rejestrze przechowawców akt osobowych oraz płacowych. Absolutnie dokumenty te nie mogą być przechowywane w firmowym magazynie, ponieważ one nie są do tego odpowiednio przygotowane.

Przejdźmy zatem do konkretów, a więc poniżej przedstawiamy czas przez który należy przechowywać poszczególne dokumenty w firmie bądź w archiwum. Oto one:
– przez 5 lat od zakończenia roku podatkowego należy przechowywać księgi rachunkowe oraz KPiR,
– dowody księgowe dotyczące wpływów ze sprzedaży detalicznej należy przechowywać do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy,
– przez 5 lat należy przechowywać wszelkie dokumenty inwentaryzacyjne,
– przez rok należy przechowywać dokumenty dotyczące reklamacji bądź rękojmi,
– przez 50 lat należy przechowywać wszelkiego rodzaju dokumenty pracownicze takie, jak np. listy płac, karty wynagrodzeń, itp..dokumentacja firmowa

One Response so far.

  1. Joanna Kuźlak pisze:

    Ooo, nie wiedziałam, że listy płac trzeba przechowywać przez 50 lat :O ale ciekawostka! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *