Home » Zakładanie spółek » Dziedziczenie spółki

Dziedziczenie spółki


spolka-zooCo dzieje się z udziałami zmarłego wspólnika w spółce z o.o. ? Jedną z możliwości jest pozyskanie takich udziałów przez spadkobierców.

Do dziedziczenie spółki dochodzi bardzo rzadko, czasem jednak takie zjawisko ma miejsce. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym prawa i obowiązki osoby zmarłej przechodzą z chwilą jej śmierci na jedną lub kilka osób. Proces dziedziczenia utożsamiany jest najczęściej z osobami fizycznymi, może on jednak dotyczyć także podmiotów posiadających osobowość prawną. Spółki prawa handlowego nie mogą być spadkodawcami, dziedziczenie dotyczyć będzie masy majątkowej pozostawionej przez zmarłego.

Dziedziczenie w spółce z o.o. 

Spółka z o.o. to forma prawna, która posiada osobowość prawną. W przypadku tej spółki kapitałowej do nabycia praw i obowiązków zmarłego wspólnika dochodzi z mocy prawa. Spółka ma możliwość uregulować zjawisko dziedziczenia szczegółowymi zapisami w umowie spółki. Prawo do objęcia udziałów spółki po zmarłym wspólników może zostać ograniczone jeśli w umowie spółki pojawi się zapis, który regulować będzie sposób w jaki potencjalny spadkobiercy zostaną spłaceni.

Umowa spółki jest bardzo ważnym elementem, jeśli pojawią się w niej odpowiednie zapisy spółka może uniknąć wiele niepotrzebnych problemów i nieporozumień na przykład w przypadku śmierci jednego z wspólników spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *