Home » Zakładanie spółek » Funkcje rachunkowości zarządczej

Funkcje rachunkowości zarządczej

W ostatnim z  wpisów zaprezentowane zostały wiadomości na temat istoty rachunkowości zarządczej. W dzisiejszym przedstawiamy funkcje, jakie ona spełnia. Serdecznie zapraszamy wszystkich do przeczytania, a zawłaszcza tych którzy chcą dobrze zarządzać swoim przedsiębiorstwem.

FUNKCJA PIERWSZA: Planowanie 

Pierwszą z funkcji prowadzenia rachunkowości zarządczej jest planowanie. Rozumie się to jako dostarczanie przez rachunkowość informacji finansowych, jakie są najważniejsze do podejmowania decyzji gospodarczych, obarczonych najmniejszym ryzykiem. Funkcja ta pomaga również budować wzorce kosztów, które są podstawą oceny podejmowanych działań gospodarczych.

FUNKCJA DRUGA: Kontrolowanie

Kolejna z funkcji to kontrolowanie. Polega ona na wykazywaniu różnic, jakie następują między przyjętymi założeniami (planowanymi wielkościami), a rzeczywiście osiągniętymi wynikami. Funkcja ta nie tylko wykazuje powstanie różnic, ale również ich przyczyny, miejsca powstania oraz osoby odpowiedzialne.

FUNKCJA TRZECIA: Organizowanie

Trzecia z funkcji rachunkowości zarządczej znajduje swoje zastosowanie w strukturze, która definiuje podporządkowanie, odpowiedzialność i specjalizację. Oznacza to, że zakreśla granicę pomiędzy ośrodkami odpowiedzialności oraz wykazuje zadania i kompetencje decyzyjne kierownictwa ośrodków.

FUNKCJA CZWARTA: Komunikowanie  

Ostatnia funkcja rachunkowości zapewnia odpowiedni system komunikacji, poprzez przepływ informacji za pomocą sprawozdań, raportów, poleceń oraz instrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *