Home » Zakładanie spółek » Jest już możliwa rejestracja spółki komandytowej przez internet

Jest już możliwa rejestracja spółki komandytowej przez internet


rejestracja-spolki-przez-internetRozszerzona została procedura możliwości założenia spółki za pomocą systemu S24, który został udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od 15 stycznia 2015 roku podmioty gospodarcze mogą za pomocą internetu rejestrować także spółkę komandytową oraz spółkę jawną, do tej pory istniała tylko możliwość zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby założyć te spółki jednostki gospodarcze muszą posługiwać się bezpiecznym e-podpisem lub podpisem ePUAP, posiadanie zwykłego podpisu elektronicznego nie wystarczy.

W przypadku spółki komandytowej zniesiony został wymóg sporządzania umowy spółki w formie aktu notarialnego, przedsiębiorcy korzystają z wzorów jakie znajdują się w systemie S24. Proces rejestracji nowych spółek będzie przeprowadzany w taki sam sposób jak w przypadku spółki z o.o.. Tryb S24 narzuca przedsiębiorcom możliwość wnoszenia wkładów do spółki tylko i wyłącznie w formie pieniężnej.

Dzięki rejestracji spółki za pomocą systemu, który udostępniony został przez Ministerstwo Sprawiedliwości podmioty gospodarcze mają możliwość szybszego wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców rozpatrywany jest przez sąd rejestrowy w terminie 1 dnia. Koszty założenie spółki jawnej oraz komandytowej zostaną dzięki wprowadzonym zmianom obniżone, obecnie w KRS obowiązują dwie stawki opłat:

  • 500 zł za wpis spółki do rejestru przedsiębiorców według tradycyjnego sposobu,
  • 250 zł za wpis spółki za pomocą systemu S24.

Jak będzie funkcjonował nowy system i czy nie pojawią się żadne komplikacje dowiemy się już niedługo.

Więcej na temat systemu S24:

One Response so far.

  1. tiny.cc pisze:

    Super post. Zachowalem twoj blog w ulubionych. Teraz bede tu czesciej zagladal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *