Home » Zakładanie spółek » Kiedy i jak ogłosić upadłość firmy?

Kiedy i jak ogłosić upadłość firmy?

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem upadłości. Czasowa niewypłacalność może zdarzyć się każdemu, jednak bardzo istotne jest aby w odpowiednim momencie ogłosić upadłość.

Upadłość ogłasza się gdy spółka staje się niewypłacalna. Wiele zależy również od charakteru prowadzonej działalności oraz tego z czego wynika niewypłacalność. Zdarzają się bowiem sytuacje w których wystąpi tak zwana niewypłacalność bieżąca wynikająca np. z opóźnień w terminie otrzymania zapłaty od kontrahentów.

Aby ogłosić upadłość należy złożyć wniosek w wydziale gospodarczym sądu rejonowego odpowiedniego dla miejsca w którym prowadzimy działalność. Co ważne, wniosek ten może zostać złożony zarówno przez samego dłużnika, jak i któregoś z jego wierzycieli. We wniosku takim należy zawrzeć podstawowe informacje o dłużniku, oznaczenie miejsca w którym prowadzi działalność, wskazanie okoliczności upadłości, informacje o tym czy dłużnik jest spółką publiczną oraz czy podlega polskiemu prawu.

W momencie ogłoszenia upadłości wierzyciele mają prawo dochodzić własnych roszczeń wobec dłużnika w trybie postępowania upadłościowego. Majątek upadłego przedsiębiorcy staje się majątkową masa upadłościową, z której będą zaspokajane potrzeby wierzycieli.

jak_oglosic_upadlosc

 

One Response so far.

  1. Blanka pisze:

    Coraz więcej przedsiębiorstw upada, może wynika to ze zbyt dużej ilości firm, które oferują to samo? Może warto postawić na coś oryginalnego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: