Home » Sprzedaż spółek » Kto zarządza spółką z o.o.?

Kto zarządza spółką z o.o.?

zarzadzanie-spolka-zooW każdym przedsiębiorstwie muszą być organy, które będą zarządzać całym przedsięwzięciem bo jeśli nie ma osób nadzorujących może pojawić się  problem z jakością pracy i wykonywaniem projektów. Prowadzenie działalności gospodarczej to bardzo złożony projekt, który wymaga ogromnych nakładów pracy i dużych funduszy aby działalność się rozwijała. Ktoś musi zarządzać całym tym procesem, żeby realizować postawione cele. Takie funkcję w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pełnią :

→ Zgromadzenie Wspólników
→ Zarząd
 → Rada Nadzorcza, Komisja Rewizyjna

Zgromadzenie Wspólników do kompetencji tego organu należy podejmowanie decyzji w sprawach organizacyjnych spółki, wybór członków, którzy należeć będą do zarządu i rady nadzorczej, podejmowanie uchwał w sprawie zmian w umowie, rozwiązania spółki, zatwierdzanie sprawozdań finansowych spółki.  Z kolei  Zarząd składa się z jednego lub większej liczby wspólników, którzy wybierani są uchwałą wspólników i zajmuję się reprezentacją spółki oraz jej  bieżącymi sprawami.

Te dwa organy zarządzające sprawami spółki są obowiązkowe i każde przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność w formie spółki z oo ma obowiązek je powołać.

Powołanie Rady Nadzorczej lub Komisji Rewizyjnej nie jest obowiązkowe, decyzja należy do wspólników spółki. Gdy zostaje powołana składa się co najmniej z 3 członów i pełni rolę organu kontrolnego . Zajmuję się koordynacją i kontrolną wszystkich dziedzin gospodarczych w jakich spółka prowadzi działanie.

Spółka z o.o. należy do form prawnych, które posiadają skomplikowaną strukturę organizacyjną, być może wynika to z faktu, że organ ten posiada osobowość prawną i jest stroną wszystkich transakcji( pokrywa zobowiązania z własnego majątku).

One Response so far.

1. Jan Kowalski napisał(a):

Spółka z o.o. rzeczywiście jest fajna do prowadzenia. Nic w niej skomplikowanego! 🙂