Home » Zakładanie spółek » NIP i REGON

NIP i REGON


rejestracja-spolkiNadanie numeru NIP oraz REGON dla rejestrowanej spółki następuje automatycznie, bezpośrednio po umieszczeniu w CRP KEP lub rejestrze REGON danych przekazywanych z KRS
. Kiedy już numer REGON oraz NIP zostaną nadane spółce informacja o nich ma być w sposób elektroniczny przekazana z urzędowych rejestrów do Krajowego Rejestru i wpisana do niego. W wyjątkowych sytuacjach przekazanie informacji do KRS może nastąpić w terminie 3 dni.

Po automatycznym otrzymaniu przez spółkę numeru NIP oraz REGON spółka powinna otrzymać zaświadczenie o dokonaniu wpisu NIP, REGON do KRS, taki wpis jest bezpłatny oraz nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Obecnie każda ze spółek handlowych otrzymuje numeru w ten sam sposób. W przypadku spółek kapitałowych: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej istnieje możliwość pozyskania numeru NIP oraz REGON w fazie organizacyjnej.

Dane spółki, które wpisywane są do KRS są jej danymi podstawowymi, inne dane uzupełniające spółki gromadzone są przez urzędy skarbowe, GUS i ZUS.

Nowa spółka zobowiązana jest w ciągu 21 dni od dnia uzyskania wpisu w KRS złożyć zgłoszenie identyfikacyjne w zakresie danych uzupełniających na formularzu NIP-8. Zgłoszenie to składane jest w urzędzie skarbowym.

One Response so far.

  1. Cecylia pisze:

    Warto czytać Twój blog, bo można tutaj znaleźć wiele ciekawych informacji. Polecam wszystkim znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *