Home » Zakładanie spółek » Nowelizacja ustawy czy tylko kolejne projekty

Nowelizacja ustawy czy tylko kolejne projekty


nowa-spolka-zooNie każdy lubi zmiany tym bardziej takie, które utrudniają funkcjonowanie. Minister Finansów szykuję niespodziankę dla podmiotów gospodarczych. Pojawiła się informacja, że wprowadzane są przez Ministra ostatnie poprawki do projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Szykują się więc zmiany, które będą swoim zakresem obejmować między innymi wspólników spółki cywilnej. Często pojawiają się problemy kiedy wspólnik spółki cywilnej prowadzi jednocześnie własną działalność gospodarczą. Aktualnie obowiązujące przepisy powodują, że na przykład w sytuacji kiedy podmiot prowadząc działalność na kliku płaszczyznach zawiesza jedną z nich, zostaje wykreślony po 24 miesiącach z rejestru jeśli działalności nie wznowi a w praktyce prowadzi jeszcze inne działalności.

Problem pojawia się też w przypadku zawieszenia działalności przez przedsiębiorców, po upływie 24 miesięcy od dnia zawieszenia zostają oni wykreśleni z rejestru. Często okazuję się, że zawieszenie działalności zostało zgłoszone jedynie do CEIDG a pozostałe urzędy ( tj. US, ZUS, KRUS, GUS) o zwieszeniu działalności przez podmiot nic nie wiedzą. Nowe regulację mają już nie dopuszczać do takiej sytuacji bo dane będą  między urzędami przesyłane automatycznie.

Czy projekt ustawy wejdzie w życie i zyska sympatię podmiotów gospodarczych to okaże się jak zmiany zostaną przyjęte i zaczną funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: