Home » Zakładanie spółek » Ograniczenie zbywania udziałów w spółce z o.o.

Ograniczenie zbywania udziałów w spółce z o.o.

Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo poważna sprawa. Zazwyczaj spółkę zawiązujemy z ludźmi których lubimy, a przede wszystkim z ludźmi, którym ufamy. Czasem jednak emocje mogą zacząć przeplatać się z aspektami prawnymi, jak na przykład podczas próby zabezpieczania składu wspólników na okres jej trwania.

Ograniczenie zbywania udziałów w spółce (między innymi ograniczenie ich sprzedaży, darowizny bądź zmiany) ma utrwalić skład osobowy spółki. Czyni się to przede wszystkim, aby zachować wpływ na to z kim będziemy pracować w przyszłości.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością udziały co do zasady są zbywalne. Z tego względu wszelkie regulacje dotyczące ograniczenia rozporządzania nimi należy zawrzeć w umowie.

Zbywanie udziałów można uzależnić od zgody spółki wtedy zgody na zbycie udziału udziela Zarząd w formie pisemnej. Jeżeli Zarząd odmówi wówczas może ją wydać Sąd Rejestrowy (jeżeli są ku temu ważne przesłanki) jednak w takiej sytuacji spółka może przedstawić sądowi własnego nabywcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *