Home » Zakładanie spółek » Oprogramowanie w spółce, a podatek dochodowy

Oprogramowanie w spółce, a podatek dochodowy

Wraz z początkiem roku 2017 w życie weszło kilka zasadniczych zmian jeśli chodzi o wprowadzanie aportu do spółki. Zastosowane modyfikacje niestety są niezwykle niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorców.

Wcześniej przepisy określały, że do komercjalizowanej wartości intelektualnej nie zalicza się praw majątkowych do oprogramowania. Zasady te jednak obowiązywały do końca roku 2016. Aktualnie jeżeli do spółki wniesiona zostanie gotówka, wówczas nie ma obowiązku odliczać od niej podatku dochodowego. W przypadku wkładów niepieniężnych w zamian za udziały przyczynia się do powstania przychodu o wartości rynkowej wartości wniesionych wkładów.
Tym samym osoby, które samodzielnie wypracowały określone wartości intelektualne nie mają możliwości wykazania żadnych kosztów nabycia takiej własności.

Wyjątek stanowi wniesienie do majątku spółki autorskich praw do oprogramowania komputerowego. W sytuacji takiej nie powstaje przychód, a podatku nie reguluje tylko twórca, ale również osoba, która wnosi oprogramowanie do spółki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: