Home » Zakładanie spółek » Pełnomocnictwo w spółce z o.o.

Pełnomocnictwo w spółce z o.o.


pelnomocnictwoSpółka z ograniczoną odpowiedzialnością to podmiot prawa, który może być reprezentowany przez zarząd, prokurenta, pełnomocnika.

Problem najczęściej pojawia się w przypadku udzielania pełnomocnictwa w celu reprezentowania spółki przy określonego rodzaju czynnościach. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym wyróżnić można trzy rodzaje pełnomocnictwa:

  • ogólne – uprawnia do wykonywania czynności ogólnego zarządu,
  • rodzajowe – uprawnia do wykonywania czynności określonego rodzaju, najczęściej takich, które się powtarzają,
  • szczególne – uprawnia do wykonania konkretnej czynności.

Dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiednim rodzajem pełnomocnictwa jest pełnomocnictwo rodzajowe. Powinno ono określać rodzaje czynności prawnych do jakich wykonywania zostanie uprawniony członek zarządu spółki. Podmioty, które mają decydujący głos w spółce określają jaką szerokość uprawnień posiada dany członek zarządu, mają możliwość przekazania wszystkich uprawnień jednemu podmiotowi gospodarczemu.

Pełnomocnictwo szczególne jest mniej praktyczne, ponieważ dany podmiot powinien je otrzymywać przed wykonaniem każdej czynności, w praktyce więc takie rozwiązanie może okazać się bardzo uciążliwe.

W zależności jaka czynność prawna jest wykonywana taką formę prawną musi przybrać pełnomocnictwa, bardzo często w przypadku spółki z o.o. jest to forma pisemna.

One Response so far.

  1. PP pisze:

    Lubię przeglądać wpisy na tej stronie, pozdrawiam autora 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *