Home » Zakładanie spółek » PKD co to takiego ?

PKD co to takiego ?

Polska Klasyfikacja Działalności

PKDJest to wykaz rodzajów działalności jakie mogą być prowadzone w gospodarce narodowej. Przedsiębiorca rozpoczynając działalność ma obowiązek wybrać odpowiednie kod PKD, który będzie określał działy gospodarki w jakich będzie działał, jest to też pewnego rodzaju ograniczenie dla przedsiębiorcy, bo wybierając PKD należy mieć świadomość, że tylko w wybranych obszarach będzie się prowadzić działalność gospodarczą.
Taki spis podlega nadzorowi Głównego Urzędu Statystycznego oraz innym urzędom . Klasyfikacja działalności prowadzona jest w oparciu o 5 poziomów:

  1. poziom pierwszy  sekcje ↔ mają jednoliterowy symbol, określają 21 rodzajów działalności
  2. poziom drugi  działy ↔ posiadają dwucyfrowy kod, określają  88  rodzajów działalności
  3. poziom trzeci grupy ↔ oznaczenie to trzycyfrowy kod ,  ten podział swoim zakresem obejmuję 272 rodzaje działalności
  4. poziom czwarty  klasy ↔ mają czterocyfrowy symbol, obejmują 615 rodzajów działalności
  5. poziom piąty podklasy ↔ tutaj pojawia się pięcoznakowy kod złożony z cyfr i liter,  ten podział wykazuję 654 rodzaje działalności

Przedsiębiorca dokonując wyboru PKD najpierw musi określić jaka działalność będzie dla niego najważniejsza, kod określający tę działalność powinien być wpisany na pierwszym miejscu. Należy pamiętać, że każde zmiany związane z prowadzeniem działalności należy zgłaszać w odpowiednim organie. Wybierając kody lepiej wybrać  kilka,  które potem pozwolą na swobodne prowadzenie firmy i nie będą ograniczać jej rozwoju.  Czasem może się okazać, że działalność jaką zamierzamy prowadzić nie jest bezpośrednio ujęta w spisie kodów. W takim wypadku aby dokonać właściwego wybory można skorzystać z wyszukiwarek jakie dostępne są oficjalniej stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *