Home » Zakładanie spółek » Podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z ustawą o podatku dochodowym osób prawnych, występuje tzw. podwójne opodatkowanie. Ustawa dokładnie określa model podwójnego opodatkowania zysku, który zostaje wydzielony ze spółki z o.o. Jest to jedna z najczęściej wskazywanych wad spółki, która powoduje, że wielu przedsiębiorców rozważa założenie biznesu w innej formie. Jednak istnieją sposoby na ominięcie podwójnego opodatkowania, zgodne z literą prawa.  
 
Na czym polega podwójne opodatkowanie spółki z o.o.? 
 
Prowadząc indywidualną działalność gospodarczą przedsiębiorca opodatkowuje jednokrotnie swoje zarobki i bez dodatkowych operacji zyskuje pieniądze. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością opodatkowanie jest bardziej skomplikowane. Spółka z o.o. bowiem jest osobą prawną, stąd obciąża ją podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Najpierw opodatkowaniu podatkiem CIT podlega dochód spółki z o.o. na etapie jego osiągnięcia, i jeśli na koniec roku spółka z o.o. osiąga zysk i chce go wypłacić wspólnikom tytułem dywidendy, to pojawia się konieczność opodatkowania tego zysku przez każdego z udziałowców podatkiem dochodowym (dla osoby fizycznej – PIT, dla osoby prawnej – CIT). Odpowiedzialność za pobranie podatku ponosi spółka z o.o., dlatego wspólnicy otrzymują wypłatę w kwocie netto. 
 
Jak widać nie dość, że spółka z o.o. opodatkowuje swój zysk podatkiem CIT, to udziałowcy na etapie wypłacania zysku w formie dywidendy płacą podatek po raz drugi (PIT lub CIT). Istnieją jednak pewne legalne sposoby na ograniczenie obowiązku podatkowego, które związane są z optymalizacją prawną (zmianą formy prawnej), np. na spółkę z o.o. komandytową lub zbudowaniem odpowiedniej struktury kosztów podatkowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *