Home » Zakładanie spółek » Polskie firmy

Polskie firmy


gotowa-spolkaW Polsce można prowadzić działalność w różnej formie prawnej, jeśli zakładamy spółkę cywilną lub indywidualną działalność gospodarczą rejestracja odbędzie się w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej ( CEIDG )w pozostałych przypadkach w Krajowym Rejestrze Sądowym ( KRS ).

Pozyskanie informacji na temat rozpoczęcia działalności gospodarczej jest bardzo proste inaczej jest z momentem zakończenia prowadzenia działalności bo podmioty gospodarcze bardzo często zapominają, że taki fakt należy zgłosić do odpowiednich rejestrów. Według danych GUS w Polsce funkcjonuję 3,5 mln podmiotów gospodarczych, dane są bardzo nie dokładne ze względu na fakt zaniedbywania obowiązku zgłoszenia faktu zakończenia działalności.

Zgodnie z danymi jakie pojawiają się w różnych instytucjach przyjmuję się, że w KRS zarejestrowane jest 241 000 polskich firm, dodatkowo 1 950 000 polskich firm działa w formie indywidualnego przedsiębiorstwa i w formie spółki cywilnej. W tej grupie 500 000 jednostek działa w formie tzw. samozatrudnienia tzn. że świadczą usługi tylko dla konkretnego podmiotu.

Informacje na temat zarejestrowanych firm można znaleźć między innymi w za pośrednictwem danych jakie udostępniane są przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *