Home » Zakładanie spółek » Problem z nazwą firmy

Problem z nazwą firmy

Dużo mówi się o zakładaniu firmy i wszystkich możliwych procedurach, które się z tym wiążą. Jednak zbyt rzadko wspomina się o kilku kwestiach, które razem tworzą fundament bez którego istnienie spółki nie byłoby możliwe. Zagadnienia te zostaną przeze mnie omówione pojedynczo w kolejnych postach. Oto one:

  • nazwa spółki,nazwa firmy
  • siedziba spółki,
  • przedmiot działalności gospodarczej + PKD,
  • udziały w spółce,
  • organy spółki,
  • podatki w spółce,
  • zawieszenie działalności,
  • wznowienie działalności.

Serię tych wpisów rozpocznie dzisiejszy, który będzie źródłem informacji na temat wyboru nazwy spółki i wszystkiego tego, co się z nią wiąże.

Zatem do konkretów…

Każda osoba, która podejmuje się zakładania własnej działalności gospodarczej musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest decyzja odnośnie wyboru nazwy dla spółki, która jak często się okazuje jest pewnego rodzaju dźwignią do sukcesu. Często zdarza się, że nawiązuje ona do przedmiotu prowadzonej działalności. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy znając nazwę danej spółki, ciężko domyślić się czym się zajmuje.

Istotne jest to, aby pamiętać, iż źle wybrana nazwa danej spółki może spowodować wydłużenie procesu rejestracyjnego nawet o kilka tygodni. Dzieje się tak dlatego, że to jak powinna wyglądać nazwa dla danej spółki zostało ściśle określone przepisami prawa. Dlatego właśnie każda nazwa podlega ochronie prawnej, a przepisy nakazują, aby nazwy firm na tym samym rynku, odpowiednio się od siebie różniły. Oczywiste jest, że na jednym rynku nie mogą istnieć dwie firmy o takiej samej nazwie. W przypadku rejestracji drugiej, Sąd Rejestrowy z całą pewnością wezwie przedsiębiorcę do zmiany nazwy, a w przypadku niewywiązania się z polecenia, wniosek o zarejestrowanie spółki może zostać wycofany.

Przedsiębiorca rejestrujący spółkę, musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest jej nazwa, gdyż to właśnie ona na samym początku jest reklamą i przepustką w głębsze obszary rynku.

W przypadku niektórych spółek konieczne jest, aby w nazwie znalazł się człon typu „sp. z o.o.”, „spółka partnerska”, „spółka jawna”, itp. Zatem jak widać, przed sporządzeniem umowy spółki, należy bardzo dokładnie zapoznać się z wszelkiego rodzaju regulacjami prawnymi, które przewidziano dla danej formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *