Home » Zakładanie spółek » Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obcokrajowców

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obcokrajowców


zarejestrowanie-spolkiDziałalność gospodarczą w Polsce prowadzą nie tylko obywatele Polski ale również jednostki pochodzące z innych krajów. Nie każdy jednak może otworzyć własną działalność gospodarczą, pojawiają się pewne ograniczenia wynikające z regulacji prawnych. Podmioty gospodarcze, które na przykład przebywają na terenie Polski na podstawie wizy lub fizycznie zamieszkują za granicą a chcą prowadzić działalność w Polsce moją możliwość wykonywać ją tylko w wybranych formach prawnych:

  • spółki komandytowej,
  • spółki komandytowo-akcyjnej,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki akcyjnej.

Dodatkowo podmiot zainteresowany prowadzeniem działalności w Polsce powinien wiedzieć, że mogą istnieć umowy między Polską a krajem, z którego dana jednostka pochodzi, które będą wprowadzać dodatkowe ograniczenia. Warto zapoznać się z internetową bazą traktatową prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdzie umieszczone są aktualne informacje na traktatów międzynarodowych.

Jeśli nie pojawią się jakieś dodatkowe okoliczności możliwe jest założenie działalności w formie prawnej jednej z 4 wyżej wymienionych spółek. Ważny jest fakt, że w przypadku tych spółek nie ma konieczności posiadania prawa do pobytu w Polsce, wynika to z faktu, że obcokrajowiec będzie właścicielem firmy i jego fizyczna obecność w Polsce nie jest konieczna, może zarejestrować swoją działalność na przykład za pośrednictwem Internetu. Zupełnie inaczej będzie kiedy cudzoziemiec ma zamiar wykonywać określone prace w swojej firmie, zarządzać nią fizycznie przebywając w Polsce, w takiej sytuacji obligatoryjne będzie uzyskanie pozwolenia na pracę na określonym stanowisku oraz niezbędne będzie posiadania podstaw do pobytu w Polsce np. w postaci wizy lub karty pobytu.

One Response so far.

  1. Edyta pisze:

    Bardzo interesujące wpisy, serdecznie pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *