Home » Zakładanie spółek » Przedmiot działalności spółki – KRS-WM

Przedmiot działalności spółki – KRS-WM

formularz-KRS-WMJednym z formularzy jaki wypełnić muszą wspólnicy spółki, która będzie rejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym jest KRS-WM, który zawiera określenie przedmiotu działalności gospodarczej, jaki prowadzony będzie przez spółkę. Ten formularz urzędowy jest bardzo krótki zawiera wyłącznie informacje na temat:

  • danych podmiotu, które muszą być zgodne z danymi podanymi w wniosku KRS-W3,
  • opisu przedmiotu działalności zgodnie z polską kwalifikacją działalności ( PKD ).

Jak każdy dokumentów, również ten musi zostać podpisany przez jednostki gospodarcze, które składają wniosek. W następstwie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z grudnia 2014 roku formularz ten został zmodyfikowany. Wspólnicy spółki zobowiązani są do wskazania 10 kodów PKD, tym samym ograniczając przedmiot działalności gospodarczej spółki. Dodatkowo konieczne jest wskazanie obszaru, który będzie w działalności spółki dominujący. W rzeczywistości jednak faktyczny zakres działań jakie prowadzony będą przez spółkę jest nieograniczony, ponieważ umowa spółki pozostała bez zmian, w niej wspólnicy spółki mogą wskazać dowolną liczbę PKD. Regulacje prawne umożliwiają prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. w dowolnym obszarze gospodarczym pod warunkiem, że jest on zgodny z prawem i nie naraża interesów społecznych oraz publicznych. 

Podmioty gospodarcze, które planują podjąć się rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2015 roku muszą więc przygotować się na pewne zmiany, do których trzeba się dostosować.

2 komentarze so far.

  1. czytelnik pisze:

    Czytam Twoje posty i już nie dziwie się dlaczego tak wiele ludzi zakłada swoje firmy. Wychodzi na to, że to wcale nie jest takie trudne jak moglo by się wydawać. Wystarczy chcieć i można znaleźć podane jak na tacy konkretne informacje i wskazówki. 🙂 🙂 🙂

  2. patka pisze:

    Jak wiemy klasyfikacja PKD została wprowadzona dla ułatwienia prowadzenia ewidencji i statystyki dla GUS. O ile dla Głównego Urzędu statystycznego być może to ułatwienie to niestety dla zwykłego przedsiębiorcy już nie… Jeszcze nie tak dawno temu za każdą zmianę kodu pkd była opłata ;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *