Home » Zakładanie spółek » Rada nadzorcza spółki z o.o.

Rada nadzorcza spółki z o.o.

Głównym zadaniem rady nadzorczej jest sprawowanie kontroli nad działalnością spółki. Najważniejszym obowiązkiem rady nadzorczej jest sporządzenie oceny sprawozdania zarządu oraz sprawozdania finansowego spółki, czy są one zgodne z księgami i dokumentami oraz ze stanem faktycznym. Rada nadzorcza ma prawo do pełnej kontroli dokumentów spółki, żądania wyjaśnień pracowników oraz dokonania rewizji stanu majątku spółki.

W swoich możliwościach rada nadzorcza posiada także zawieszanie poszczególnych lub wszystkich członków zarządu oraz delegować członków do rady nadzorczej na nie dłużej niż 3 miesiące.
Jednak wszelkie czynności, które rada nadzorcza może wykonywać zależą od statutu.

Ile osób?

Ogólnie → Minimalnie 3 osoby.
W spółkach publicznych → minimum 5 członków.

Osoby te są powoływane i odwoływane przez walne zgromadzenie. Czas działania na stanowisku w radzie nadzorczej nie może przekroczyć 5 lat.

Kto nie może jednocześnie być członkiem zarządu i wykonywać zawodu?
1. członek zarządu,
2. prokurent,
3. likwidator,
4. kierownik oddziału lub zakładu,
5. zatrudniony w spółce główny księgowy,
6. radca prawny lub adwokat.

Przeczytaj także o innych organach spółki z o.o.