Home » Zakładanie spółek » Rejestracja spółki jawnej

Rejestracja spółki jawnej


rejestracja-spolki-jawnejJednym z przykładów spółek osobowych, które nie posiadają osobowości prawnej jest spółka jawna, która podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku tej spółki jej wspólnicy solidarnie ze spółką ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania finansowe spółki. Spółkę jawną mogą utworzyć osoby fizyczne oraz osoby prawne oraz musi prowadzić ona zorganizowaną i ciągłą działalność o charakterze handlowym, usługowym, wytwórczym lub też innym.

Jak wygląda rejestracja spółki jawnej?

W tradycyjnej wersji wspólnicy spółki musza złożyć odpowiednie dokumenty w właściwym ze względu na siedzibę spółki sądzie rejestrowym. Dla spółki jawnej odpowiedni będzie formularz KRS-W1 oraz załączniki w postaci:

  • KRS-WB – dokument zawierający dane wspólników spółki,
  • KRS-WM – prezentujący zakres działalności gospodarczej spółki,
  • KRS-WK – wskazujący wspólników, którzy uprawnienie zostali do reprezentowania spółki,
  • inne załączniki, które mogą wynikać z szczegółowych postanowień umowy spółki.

Konieczna będzie umowa spółki, która pod rygorem nie ważności musi zostać zawarta w formie pisemnej, jeśli wspólnicy chcą w umowie dokonać jakichś zmian musi być zgoda każdego z wspólników. Wspólnicy spółki zobowiązani będą do uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Drugim rozwiązaniem jest rejestracji spółki jawnej za pomocą systemu teleinformatycznego S24, który przeprowadza wspólników przez cały etap założenie spółki. Umowa spółki sporządzona jest za pomocą udostępnionego wzorca, stanowi to ogromne udogodnienie dla podmiotów gospodarczych.

One Response so far.

  1. Marika Okońska pisze:

    Spółka jawna to fajna opcja, ale osobiście bardziej polecam spółkę z o.o. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *