Home » Zakładanie spółek » Różnice pomiędzy spółką z o.o., a spółką akcyjną

Różnice pomiędzy spółką z o.o., a spółką akcyjną

Do najpopularniejszych spółek kapitałowych w spółce należy spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co prawda można pomiędzy tymi podmiotami zaobserwować wiele podobieństw, jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na cechach, które bez wątpienia znacznie je od siebie odróżniają.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zazwyczaj wybierana jest przez wspólników, którzy prowadzą wspólne przedsięwzięcie niewielkich rozmiarów i chcą zachować nadzór nad jej sprawami. Spółka akcyjna z kolei to idealne narzędzie do poprowadzenia firmy dla debiutantów giełdowych i osób, które prowadzą duże przedsięwzięcie.

Aby założyć spółkę z o.o. należy zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz wnieść wkłady na pokrycie kapitału zakładowego. Spółkę akcyjną zakłada się o wiele trudniej. Po pierwsze należy przyjąć statut spółki w formia aktu notarialnego i wnieść wkłady. Kolejno konieczne jest powołanie zarządu i rady nadzorczej. Dopiero po dopełnieniu tych formalności można zarejestrować spółkę w KRS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *