Home » Zakładanie spółek » Spółka komandytowa

Spółka komandytowa


spolka-komandytowaWśród zacnego grona spółek możemy znaleźć spółek komandytową. Coraz częściej na rynku podmioty prowadzą działalność w formie spółki z o.o. komandytowej, w której spółka komandytowa odgrywa ważną rolę.

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych, nie posiada osobowości prawnej ale ma zdolność do czynności prawnych czyli należy do grupy ułomnych osób prawnych. Najbardziej charakterystyczną cechą tej spółki, która wyróżnią ją spośród pozostałych spółek jest podział jej wspólników:

 Komplementariusz – to rodzaj wspólnika, który pewnie należy to tych mniej lubianych, ponieważ za zobowiązania jakie będzie miała spółka będzie odpowiadał swoim majątkiem, odpowiedzialność bez ograniczeń, w zamian za to zajmuję się reprezentacją spółki czyli bierze czynny udział w funkcjonowaniu spółki na rynku, to pewnego rodzaju forma zadośćuczynienia za fakt ryzykowania własnego majątku.

 Komandytariusz – w porównaniu do swojego poprzednika może się czuć bardziej bezpieczny bo zgodnie z określeniami umowy będzie ponosić odpowiedzialność jedynie do wysokości sumy komandytowej czyli nie musi się obawiać o swój majątek. Ma jednak ograniczenia w kwestiach  reprezentacji spółki, bo może ją reprezentować tylko jako pełnomocnik, jeśli przekroczy swoje uprawnienia będzie odpowiadał za wszystko na takich warunkach jak komplementariusz.

Spółka komandytowa to bardzo charakterystyczny podmiot prawny. Występuje w trzech formach jako samodzielna spółka komandytowa, jako spółka z o.o. komandytowa a także spółka komandytowa – akcyjna, potocznie można stwierdzić że „ wszędzie jej pełno ”. Poszerza grono swoich zwolenników dzięki sposobie na optymalizację podatkową w przypadku jej połączenia z spółką z o.o..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: