Home » Zakładanie spółek » Spółka pomysłem na działalność gospodarczą

Spółka pomysłem na działalność gospodarczą


zalozenie-spolkiPodmiot gospodarczy, który stawia pierwsze kroki na rynku ma do wyboru szereg spółek handlowych, które umożliwią prowadzenie działalności gospodarczej, start może być trudny bo do wyboru jest mnóstwo spółek, wiedza na ich temat na początku często bywa znikoma, można się zgubić. Nie zawsze z wszystkimi problemami musimy sobie radzić sami, może gdzieś w pobliżu jest ktoś kto posiada niezbędną wiedzę, ma jakieś doświadczenie i pomoże Nam w Naszej drodze do sukcesu. Nasuwa się więc podstawowe pytanie czy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą czy może jednak założyć spółkę.

Zakładając własną działalność gospodarcza chcemy być nie zależni, sami decydować o sobie a nie znów uzależniać się od kogoś więc oczywistym wyborem będzie jednoosobowa działalność. Ale czy na pewno ? Nikt nie jest samowystarczalny, często wiele problemów nie jesteśmy w stanie sami wyjaśnić, potrzebujemy pomocy. Działalność w formie spółki daje oparcie wspólników, możliwość skorzystania z ich wiedzy i umiejętności. Firma to nowoczesne rozwiązania i innowacyjne pomysł często współpracując w grupie łatwiej przychodzi Nam odkrywanie nowych możliwość.

O zaletach i wadach spółek a także jednoosobowej działalności napisano już wiele, to podmiot musi zdecydować w jakiej formie będzie działał na rynku.

W dużym  skrócie o spółkach…

Spółka cywilna idealna dla początkujących, jest najłatwiejszą formą spółek jakie występują na rynku. Tak naprawdę spółka cywilna jest forma umowy zawartej między wspólnikami, to wspólnicy stają się przedsiębiorcami, sama spółka nie jest stroną żadnych praw. Skoro wspólnicy decydują o istnieniu spółki tak też i oni będą zobowiązani pokrywać wszystkie zobowiązania finansowe jakie zostaną wygenerowane w związku z prowadzoną działalnością.

Spółka jawna powstaje w momencie jej wpisu do KRS, w tym przypadku ponownie to wspólnicy będą odpowiedzialni za zobowiązania spółki z tą różnicą, że wierzyciel najpierw należności będzie starał się uregulować z majątku spółki a dopiero w kolejnym kroku zwróci się do wspólników spółki. Taka spółka to opcja dla podmiotów, które mają świetny pomysł na biznes ale niestety nie posiadają wystarczających środków aby samodzielnie go zrealizować.

Spółka partnerska forma spółki tylko dla wybranych, założyć ją mogą wyłącznie przedstawiciele wolnych zawodów, każdy z partnerów tej spółki odpowiada wyłącznie za efekty własnych działań. Co prawda spółkę mogą zakładać tylko wybrani, mimo to cieszy się ona popularnością między innymi wśród notariuszy.

Spółka z.o.o. ulubienica podmiotów gospodarczych, najchętniej wybierana spośród spółek prawa handlowego. Pozwala na ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki i jej założenie nie jest kosztowne, bo kapitał zakładowy w przypadku tej spółki wynosi 5 000 zł.

Spółka akcyjna obok swojej koleżanki spółki z o.o. ( obie te spółki są spółkami kapitałowymi) wypada trochę gorzej przede wszystkim ze względu na kapitał zakładowy, którego  minimalna wartość musi wynosić 100 000 zł, taka kwota na początek może być dla niektórych zbyt duża. Spółka raczej będzie się sprawdzać  w przypadku większych biznesów.

Spółka komandytowa forma spółki handlowej bardzo charakterystyczna ze względu na dwa rodzaje wspólników – komandytariusz i komplementariusz, coraz częściej łączy się z spółka z o.o. aby umożliwić dokonanie optymalizacji podatkowej.

Więcej informacji na temat każdej spółki można znaleźć w ustawie, która charakteryzują każdą z spółek .  Po dokonaniu wyboru będzie się można bliżej przyjrzeć wybranej spółce.

One Response so far.

  1. Vallie pisze:

    Ten post jak i wiele innych na Twoim blogu jest wypełniony konkretnymi informacjami, ale także znajdę Twoje drobne wskazówki, którymi moim zdaniem warto się kierować. Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *