Home » Zakładanie spółek » Spółka w mieszkaniu

Spółka w mieszkaniu

Początkujący przedsiębiorcy często rozpoczynają prowadzenie działalności w swoim mieszkaniu. Jest to oszczędność ze względu na to, że zwalnia przedsiębiorcę z konieczności wynajmowania i wyposażania powierzchni biurowej oraz ze względu na to, że istnieje możliwość doliczenia kosztów utrzymania mieszkania do kosztów prowadzonej działalności. Należy jednak oszacować procentowo ile miejsca zajmuje przestrzeń do pracy i tylko odliczoną część włączyć do kosztów uzyskania przychodów.

Prowadzenia działalności w swoim mieszkaniu nie trzeba zgłaszać sąsiadom ani spółdzielni o ile nie dotyczy to zakładu fryzjerskiego czy gabinetu lekarskiego i uzyskać zgodę. Jeśli mieszkanie ma służyć do nawiązywania kontaktów z klientami czy to telefonicznych czy mailowych, nie ma konieczności zgłaszania.

Jeśli przez rozpoczęciem działalności przedsiębiorca zmuszony jest dostosować mieszkanie do zmian użytkowania musi zgłosić remont w starostwie. Jeśli wystąpi konieczność dokonania zmian w konstrukcji budynku należy poinformować o tym starostwo dostarczając do niego dokumenty potwierdzającymi prawo do lokalu, dane techniczne budynku i plany zagospodarowania przestrzennego.

Warto również pamiętać również o tym, że jeśli lokal przeznaczony będzie do prowadzenia działalności może wystąpić konieczność odprowadzenia większego podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *