Home » Sprzedaż spółek » Spółka z o.o. i odpowiedzialność za zobowiązania

Spółka z o.o. i odpowiedzialność za zobowiązania

Spółka z o.o.  jest spółka kapitałową, która posiada osobowość prawną, zgodnie z jej założeniami za zobowiązania jakie powstaną odpowiada  spółka własnym majątkiem więc majątek osobisty wspólników jest bezpieczny. Czy aby na pewno zawsze tak jest ?

Pojawiają się przypadki kiedy wspólnicy będą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania jakie posiada spółka.
Pierwsze zagrożenie pojawia się już na etapie tworzenia spółki. W momencie kiedy spółka czeka na wpis do Krajowego Rejestru Sądowego działa w formie tzw. spółki z o.o. w organizacji, jest to czas kiedy według kodeksu spółek handlowych za zobowiązania spółki będzie odpowiadać zarówno spółka, zarząd oraz wspólnicy.
Odpowiedzialność za zobowiązania mogą ponosić szczególnie członkowie zarządu, to oni często obarczani są obowiązkiem pokrycia zobowiązań, w przypadku kiedy zostanie podane fałszywe oświadczenie na temat wkładów jakie zostały wniesione na kapitał zakładowy, kiedy członkowie zarządu swoim działaniem, postanowieniami umowy wyrządzą spółce szkody. Zarząd będzie odpowiedzialny również w sytuacji kiedy egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna.

Zdarza się, że odpowiedzialność za zobowiązania będzie obowiązywać również wspólników ale są to sytuacje dość rzadko się pojawiające. Wspólnicy spółki z o.o. najczęściej ryzykują wyłącznie majątkiem jaki wnieśli w ramach kapitału zakładowego, który stanowi majątek spółki.

2 komentarze so far.

1. Abbi napisał(a):

Kto odpowiada za zobowiązania spółki?

• Specjalista napisał(a):

Tak, jak to zostało wspomniane w artykule, za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada sama spółka, a majątek jej wspólników jest zupełnie bezpieczny.

Pozdrawiam! 🙂