Home » Zakładanie spółek » Spółka z o.o. i podatki

Spółka z o.o. i podatki

Spółka z o.o. należy do grupy spółek kapitałowych, zgodnie z czym musi płacić podatek dochodowy od osób prawnych CIT. Jego wysokość aktualnie wynosi 19%.
Podatek ten płacony jest od dochodów spółki czyli wszystkich przychodów jakie pozyskała pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu. Z podatku spółka ma obowiązek rozliczyć się do 20 dnia następnego miesiąca. Oprócz tej formy podatku wspólnicy spółki w przypadku wypłaty im dywidendy również będą musieli zapłacić podatek.

Spółka z o.o. podlega więc podwójnemu opodatkowaniu. Jak łatwo można się domyślić ten fakt nie podoba się podmiotom gospodarczym. Obecnie coraz większą popularność zyskuję spółka z o.o. komandytowa, którą będąc spółka osobową nie podlega podwójnemu opodatkowaniu.

Fakt podwójnego opodatkowaniu jest najczęstszą wadą jaka jest wymienia w przypadku spółki z o.o.. Ale obok niej spółka z o.o. posiada też mnóstwo zalet jak ograniczenie odpowiedzialności wspólników, niska wysokość kapitału zakładowego 5 000 zł.

Na rynku najczęściej podmioty gospodarcze wybierają spółkę z o.o., widać forma  opodatkowania tej spółki nie zniechęca ich do otwierania działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *