Home » Zakładanie spółek » Spółka z o.o. komandytowa jako forma działalności gospodarczej

Spółka z o.o. komandytowa jako forma działalności gospodarczej


spolka-zoo-komandytowaCoraz częściej pojawiają się informację, że na rynku przedsiębiorcy zaczynają wybierać spółkę z o.o. komandytową jako formę działalności gospodarczej. Dlaczego tak się dzieję ?

Popularna spółka z ograniczoną odpowiedzialność ma jedną wadę, która często bardzo przeszkadza przedsiębiorcom. Jest to fakt, że spółka ta podlega podwójnemu opodatkowaniu. Spółka z o.o. ma obowiązek płacić podatek od osiągniętego dochodu ale także jej wspólnicy zobowiązani są w przypadku wypłaty dywidendy odprowadzić podatek od otrzymanego zysku. To samo źródło dochodu jest więc opodatkowane w dwóch momentach.

Na rynku ukształtował się stosunkowy nowy twór jakim jest spółka z o.o. komandytowa łączy w sobie cechy spółki kapitałowej oraz spółki osobowej. Podmioty zaczynają korzystać z tej formy działalności, ponieważ dzięki niej wspólnicy spółki z o.o. nie będą musieli płacić podwójnego podatku. A jak się to dzieję?

Spółka z o.o. komandytowa to rodzaj spółki osobowej więc płaci ona jedynie podatek od osób fizycznych. Spółka z o.o. w tej formie prawnej jest jednym z wspólników, które pełni rolę komplementariusza czyli odpowiada całym swoim majątkiem. Sęk w tym, że spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych więc za zobowiązania będzie odpowiadać majątkiem spółki a wspólnicy mogą czuć się bezpiecznie.

Spółka z o.o. komandytowa daje nowe możliwości nie tylko wspólnikom spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ale i wspólnikom spółki komandytowej, którzy mogą uchronić się przed nieograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *