Home » Zakładanie spółek » Spółka z o.o. komandytowa

Spółka z o.o. komandytowa

Rozpoczynając działalność trzeba odpowiednio wybrać formę prawną. Na rynku dostępne jest wiele form w jakich można rozpocząć prowadzenie  działalności, każda z nich ma swoje zalety ale i wady . Nasza Firma zajmuję się rejestracją a także sprzedażą takiej formy spółki  gdzie połączone zostały Spółka komandytowa razem z Spółka z o.o.. Może to jest odpowiednia forma prawna dla prowadzenia działalności.

 

Spółka z o.o.        kontra        Spółka komandytowa :

 

Najważniejsze różnice:

 

 • spółka z o.o. posiada osobowość prawną z kolei spółka komandytowa ma jedynie zdolność do czynności prawnych
 • spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych, spółka komandytowa do spółek osobowych
 • jeśli chodzi o nazwę w przypadku pierwszej spółki jest dowolność z kolei kolejna spółka w nazwie powinna mieć ujawnionego przynajmniej jednego komplementariusza
 • duża różnica zachodzi w odpowiedzialności majątkowej : spółka z o.o. odpowiada za zobowiązania wyłącznie własnym majątkiem z kolei w spółce komandytowej pojawia się dwóch wspólników komplementariusz – odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem , komandytariusz – odpowiada do wysokości wniesionego udziału
 • w przypadku spółki z o.o w momencie jej utworzenia konieczne jest wniesienie kapitału zakładowego w wysokości 5000 zł z kolei w spółce komandytowej nie ma obowiązku wpłaty kapitału zakładowego a jedynie określenie sumy komandytowej

 

 

Połączenie spółki z o.o. i Spółki komandytowej:

 

Zazwyczaj w tej formie prowadzeniem spraw spółki będzie zajmować się spółka z o.o. i to ona będzie pełnić rolę komplementariusza. Jej zadanie będzie polegać na zarządzaniu spółką komandytową, która ma prowadzić działalność gospodarczą i zajmować się osiąganiem zysku.
Komplementariusz odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem, więc jest to ogromne ryzyko gdy rolę takiego wspólnika będzie pełniła osoba fizyczna, ponieważ grozi to utratą całego posiadanego przez nią majątku. Tutaj w tej specyficznej formie działalności w roli takiego wspólnika pojawia się spółka z o.o..                                                                                                                                                                                                                                                    Wniosek jest jeden : jej odpowiedzialność będzie jedynie do wysokości majątku własnego spółki, ponieważ tym charakteryzuję się spółka z o.o.. Połączenie obu tych spółek w jednej formie działalności jest dobrym sposobem na ograniczenie odpowiedzialności wspólników w spółce komandytowej.
Pojawia się także możliwość dowolnego ustalania, w jaki sposób zostanie podzielony zysk. Spółka komandytowa nie wypłaca zysku proporcjonalnie do wysokości udziału jaki wniesiony został przez w wspólników.
Zarządzaniem sprawami spółki zajmuję się Spółka z o.o. gdzie jest wybrany zarząd i to on prowadzi sprawy i reprezentuje spółkę, ma więc łatwość w zajmowaniu się i administrowaniu sprawami spółki komandytowej .
Wydaje się jednak, że największą zaletą będą udogodnienia w opodatkowaniu. Taka forma działalności pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania. Spółka komandytowa nie jest zobowiązana do opłacania podatku od osób prawnych, ponieważ osobą prawną nie jest. Ten rodzaj opodatkowania jest charakterystyczny dla spółki z o.o.. Będąc ona jednym z wspólników uniknie zapłacenia podatku w takiej formie.

 

Podsumowanie :

 1. Spółka  z o.o. komandytowa  to popularna nazwa dla spółki komandytowej gdzie wspólnikiem będzie spółka z o.o.
 2. Forma ta daje możliwości ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania.
 3. Pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania.
 4. Ułatwia prowadzenie i administrowanie spraw spółki.

 

PODWÓJNE OPODATKOWANIE   pojęcie pojawia się kilkakrotnie, z czym to się wiąże ?

 

W przypadku spółki z o.o. zysk jaki ona osiąga podlega opodatkowaniu w dwóch momentach :

 • Spółka w związku z posiadaną osobowością prawną musi płacić podatek dochodowy od osób prawnych ( CIT )
 • W momencie gdy spółka wygeneruje zysk i dokonuje podziału dywidendy, wspólnicy od otrzymanej dywidendy muszą znów zapłacić podatek.

Od kwoty zysku pobierany jest podwójnie podatek . Co nie ma miejsca w spółce komandytowej, która płaci jedynie podatek dochodowy od osób fizycznych ( PIT ).

 

 

Może warto zainteresować się tą specyficzną formą działalności. W razie zainteresowania prosimy o kontakt z Naszą Firmą, która pomoże Państwu bezproblemowo przejść przez etap rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *