Home » Zakładanie spółek » Spółki i ich rodzaje

Spółki i ich rodzaje

Chcesz założyć firmę w postaci spółki, jednak nie wiesz jaki rodzaj wybrać? Oto krótka charakterystyka każdego wariantu:

1.Spółka cywilna – wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Za zaciągnięte zobowiązania wspólnicy odpowiadają w sposób nieograniczony całym swoim majątkiem.
2. Spółka jawna – wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Każdy wspólnik za zobowiązania odpowiada w sposób nieograniczony całym swoim majątkiem.
3. Spółka partnerska – wspólnikami mogą być osoby wykonujące wolne zawody. Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za działalność partnerów.
4. Spółka komandytowa – wspólnicy dzielą się na komandytariuszy, którzy za zobowiązania spółki odpowiadają wyłącznie do sumy komandytowej oraz komplementariuszy, którzy za zadłużenie spółki odpowiadają całym swoim majątkiem.
5. Spółka komandytowo-akcyjna – wspólnicy dzielą się na akcjonariuszy, którzy nie reprezentują spółki i nie prowadzą jej spraw, ale także nie odpowiadają za jej zobowiązania oraz komplementariuszy, którzy w razie zadłużenia spółki ryzykują całym swoim majątkiem.
6. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Za wszelkie zadłużenia odpowiada ona tylko i wyłącznie własnym majątkiem.
7. Spółka akcyjna – akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę. Założyć ją może każdy podmiot za wyjątkiem jednoosobowej spółki z o.o.

 

rodzaje-spolek

 

zobacz także: Podatki w spółce z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: