Home » Zakładanie spółek » Spółki osobowe

Spółki osobowe

Obok spółek kapitałowych pojawia się taki rodzaj spółek jak spółki osobowe należy do nich m.in. spółka komandytowa, która teraz na rynku występuje w formie połączenia z spółka z o.o.
Spółki osobowe to forma prowadzenia działalności, która nie posiada osobowości prawnej a za zobowiązania wspólnicy odpowiadają solidarnie własnym majątkiem,  podstawową ich funkcjonowania jest Kodeks Spółek Handlowych. W takich spółkach nie występuje organ, który zarządzał by sprawami spółki, robią to wspólnicy. Jeśli wspólnicy chcą wprowadzić w umowie jakieś zmiany każdy z podmiotów musi na to wyrazić zgodę.
Spółki osobowe posiadają zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że mogą one być stroną w umowie. Przedsiębiorstwo jest prowadzone pod własną nazwą. Do takich spółek zalicza się:

1. Spółka jawna
2. Spółka partnerska ( zarezerwowana dla osób wykonujących wolne zawody)
3. Spółka komandytowa
5. Spółka komandytowo – akcyjna

Specyficzną formą prowadzenia działalności jest spółka cywilna, w której to wspólnicy są przedsiębiorcami i to oni podlegają wpisowi do Rejestru Przedsiębiorców, sama spółka cywilna przedsiębiorcą nie jest. Swoją działalność opiera na prawie cywilnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *