Home » Zakładanie spółek » To trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym spółki z o.o. !

To trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym spółki z o.o. !

kapital-zakladowy-w-spolce

Kiedyś…

Parę lat temu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością było uważane za dosyć duże przedsięwzięcie. Na pewno jednym z powodów była kwota kapitału zakładowego wynosząca 50 000 złotych, co z kolei wiązało się z małą liczbą zainteresowanych, gdyż nie każda osoba mająca dobry pomysł mogła sobie pozwolić na taki wydatek, a już na pewno nie na zadłużenie z tego powodu. Wówczas polska gospodarka nie była w najlepszej kondycji, a na rynku znajdowało się zaledwie parę firm, które nawet nie musiały ze sobą konkurować (mowa tutaj o tzw. zdrowej konkurencji).

Czas zmian…

23 października 2008 roku miała miejsce nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, która wprowadziła obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. z 50 000 złotych na zaledwie 5 000 złotych. Wśród przedstawicieli prawa spółek zawrzało, a zmiana spotkała się z ogromną falą krytyki, gdyż jak twierdzono psuła ona wizerunek spółek kapitałowych. Nowelizacji nie cofnięto, gdyż głównym celem tego działania było zwiększenie dostępności tej spółki dla nieco biedniejszych przedsiębiorców. To czas miał pokazać, kto miał rację w tym starciu.

Teraz…

Mamy rok 2015 i okazuje się, że od paru lat to właśnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością cieszą się największym powodzeniem wśród przedsiębiorców. Gospodarka w Polsce z roku na rok nabiera coraz to większego tempa. Teraz każda osoba, która posiada swój plan na biznes może od razu przystąpić do realizacji, nie martwiąc się o to, że nie będzie w stanie pokryć wysokości kapitału zakładowego, musząc rezygnować tym samym ze swoich marzeń i wyznaczonych celów. Wszystko jest dla ludzi, a więc od 2008 roku każda osoba może sobie pozwolić na założenie własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w czym pomocny okazuje się sporządzony wcześniej biznesplan, do tworzenia którego wskazówki znajdziesz w jednym z naszych wcześniejszych postów – LINK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: