Home » Zakładanie spółek » VAT EU co to takiego

VAT EU co to takiego

spolkaRejestracja spółki to skomplikowany proces. Szereg formalności i dużo poświęconego czasu, tak przez jakiś czas będzie jeśli zdecydujemy się na samodzielną rejestrację spółki. Mamy już NIP, KRS, REGON co jeszcze potrzebujemy ? Polska jest członkiem UE i wiele podmiotów wiąże swoje działanie z prowadzeniem rozrachunków z krajami członkowskimi, jeśli będziemy prowadzić taką działalność, która związana będzie z :

WNT → wewnątrzwspólnotowym nabyciem
WDT → wewnątrzwspólnotową dostawą towarów

to będziemy musieli jeszcze raz udać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić zgłoszenie rejestracyjne na druku VAT-R. Jest to tzw. NIP europejski. W Polsce takim numerem jest NIP, który poprzedzony jest dwuliterowym kodem PL. Określa się ten numer także mianem VAT EU lub VAT PL.

Tak więc jeżeli będziemy uczestniczyć w transakcjach , w których drugą stroną będzie członek UE będziemy musieli taki numer posiadać.  Pomaga on w rozliczeniach związanych z podatkiem od wartości dodanej potocznie nazywanym podatkiem VAT lub podatkiem od towarów i usług.