Home » Zakładanie spółek » Wpis do KRS

Wpis do KRS


wpis-do-krsWpis do Krajowego Rejestru Sądowego decyduję o wszystkim, moment wpisu to możliwość rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. To jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów przez przedsiębiorców, którym zależy na szybkim rozpoczęciu działania. Rejestracja firmy w KRS trwa obecnie około 3 tygodni ale ma się to zmienić.

Rząd postanowił wprowadzić zmiany, które skrócą czas oczekiwania na wpis i w znacznym stopniu zmniejszą wymogi formalne stawiane przedsiębiorcy w momencie składania wniosku o wpis.

Jakie zmiany planuje się wprowadzić ?

1. Przedsiębiorca nie będzie musiał wraz z wnioskiem składać formularzy i zgłoszeń do poszczególnych urzędów, tą sprawą zajmie się Sąd.
2. Jedno okienko, które zostało wprowadzone w 2009 roku zacznie sprawnie funkcjonować.
3. Dodatkowe dane, które nie są umieszczone w wniosku o wpis przedsiębiorca będzie zobowiązany dostarczyć w ciągu 21 dni do Urzędu Skarbowego.

Planowe zmiany mają zacząć funkcjonować już w roku 2014, czy zgodnie z planem zostaną wprowadzone dowiemy się w październiku. Takie zmiany to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy już nie będą zależni od woli urzędników tylko wszelkie formalności będą załatwiane automatycznie zgodnie z przepisami. Taką optymistyczną wizję zmian posiadają politycy, ale czy jeśli zmiany zostaną wprowadzone rzeczywiście będą niosły ze sobą aż takie usprawnienie w procesie rejestracyjnym , czy będzie znów tak jak w przypadku zasady jednego okienka, która w praktyce wcale nie zmniejszyła czasu oczekiwania na wpis do KRS. Jak będzie wszyscy przekonamy się, oby rzeczywiście te zmiany okazały się trafne i pomocne dla przedsiębiorców.

5 komentarzy so far.

 1. Lidia pisze:

  No fajnie byłoby gdyby jednak trochę uprościli te procedury, bo to co jest teraz, to jakiś koszmar 🙂

 2. Krzysztof M. pisze:

  Coś powoli zaczyna się zmieniać na lepsze, więc to już jest dużo jak na nasz rząd 😉

 3. Jozelinka pisze:

  Zgadzam się z Panam Krzysztofem. Czekałam jak się kilka przepisów uprości i się doczekałam. Założyłam firmę i działam. Racja, że to dopiero początek, ale jestem dobrej myśli! 😉

  • admin pisze:

   Trzymamy kciuki za Pani firmę! 😉
   Rząd zapowiada jeszcze kilka zmian, które będą mogły usprawnić działania polskich przedsiębiorców. Dlatego warto zakładać firmy, gdyż zmiany te dotyczyć będą właśnie już firm istniejących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: