Home » Zakładanie spółek » Przekształcenie w spółkę kapitałową

Przekształcenie w spółkę kapitałową

Coraz częściej wśród przedsiębiorców pojawia się pomysł zmiany formy prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiany najczęściej podążają w kierunku stworzenia spółki kapitałowej. A z dostępnych spółek kapitałowych podmioty najczęściej wybierają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Aby można było przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę kapitałową należy złożyć wniosek do KRS o wpis do rejestru przedsiębiorców. Za dzień dokonania zmiany w formie prawnej prowadzonej działalności uznaje się dzień wpisu do rejestru nowej spółki. Nowa spółka, która powstała przejmuję prawa i obowiązki przedsiębiorstwa z jakiego powstała.

Niestety taki proces przekształceniowy kosztuję, należy wziąć pod uwagę, że podmiot gospodarczy będzie musiał pokryć koszty związane z:

↔ wpłatą na kapitał zakładowy, który wymagany jest w przypadku spółki kapitałowej
↔ opłaceniem podatku od czynności cywilno-prawnych, który miesi się w granicach 0.5 % kapitału
↔ sprawami notarialnymi ( opracowanie planu przekształcenia, umowy spółki)
↔ wpisem do rejestru KRS

Skoro koszty to pojawią się również i korzyści. Jedną z największych korzyści jaka się pojawi będzie ograniczenia odpowiedzialności podmiotu za zobowiązania, bo jak wiadomo spółki kapitałowe mają tą charakterystyczną cechę, że za zobowiązania odpowiadają jedynie własnym majątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *