Home » Zakładanie spółek » Zasada jednego okienka w KRS

Zasada jednego okienka w KRS

Kiedy przedsiębiorca decyduje się na rejestrację spółki osobiście w sądzie rejonowym korzysta  z zasady jednego okienka . Nie musi odwiedzać po kolei poszczególnych urzędów i pozyskiwać  potrzebnych numerów. Formalności zostaną załatwione przez sąd. Jak to wygląda ?
Sąd z urzędu przesyła wymagane dokumenty do konkretnych urzędów:
1) do Urzędu Statystycznego gdzie spółka pozyska REGON
2) do Urzędu Skarbowego w celu uzyskania NIP
3) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych , kiedy spółka pozyska już NIP i sąd dokona wpisu do KRS

W rezultacie jednak okazuje się, że to wprowadzone uproszczenie wcale nie przyspieszy całego procesu rejestracji spółki. Wręcz przeciwnie cała procedura jednego okienka okazuję się czasochłonna. Podmioty muszą uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać aż formalności zostaną załatwione. Nie ma fizycznego kontaktu z urzędami, nikt nie dogląda osobiście całej tej procedury pozyskiwania poszczególnych numerów.

Zasada jednego okienka nie będzie obowiązywać podmioty jeśli zmiany jakie chcą wprowadzić nie będą związane z rejestrem przedsiębiorców, a także kiedy przedsiębiorca wybierze elektroniczną formę rejestracji przedsiębiorstwa ( tutaj podmiot sam będzie musiał załatwić poszczególne formalności ).

Miała być uproszczenie a w rzeczywistości okazuję się, że procedura jednak jest bardzo czasochłonna. Takiego problemu nie mają podmioty, które korzystają z usług rejestracji spółek jakie pojawiły się na rynku, aby ochronić przyszłych przedsiębiorców przed utratą cennego czasu i koniecznością załatwiania wszelkich formalności.

One Response so far.

  1. Beatris pisze:

    Czego oni już nie wymyślą żeby ludzie zakładali więcej firm, szok 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: